آخرین اخبار و مطالب
لینک ها
1398/04/22 - 17:50
مراسم روز دهیار

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، مهدی جمالی نژاد در این همایش با اشاره به جایگاه مهم روستاها در توسعه گفت: اگر بخواهیم امکاناتی را تقسیم کنیم باید به شهرهای کوچک و روستاها داده شود، زیرا کمک به روستاها بازی برد برد است و با این اقدام نه تنها روستاها رشد کرده و شاداب می شوند بلکه مشکلات شهرهای کوچک و بزرگ برطرف شده و شهرهایی همچون مشهد حاشیه نشین و اسکان غیر رسمی نخواهند داشت.
وی افزود: سرانه دهیاریها در دولت تدبیر و امید ۲۲۰ درصد افزایش یافت و از ۷۴۴ هزار ریال به ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار ریال رسید.
وی در ادامه اظهار کرد: در حال حاضر ۹۵ درصد روستائیان در کشور زیر نظر دهیاریها هستند و با اینکه ۳۹ هزار روستا در کشور داریم ۳۷ هزار و ۵۹ روستا دارای دهیاری هستند.
وی گفت: تاکنون برای تقویت جایگاه دهیاریها اقدامات بسیار خوبی انجام شده به طوریکه سهم دهیاری ها از اعتبارات متمرکز عوارض سوخت از ۲۰ به ۳۵ درصد افزایش یافته است.
جمالی نژاد افزود: از زمان تاسیس دهیار های ها تاکنون حدود ۱۹ تا ۲۰ هزار میلیارد تومان اعتبارات متمرکز داشته ایم که حدود ۱۵ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان آن معادل ۸۲ درصد مربوط به دولت تدبیر و امید بوده است.
وی ادامه داد: از ابتدای راه‌اندازی دهیاری‌ها تاکنون 16 هزار و 656 دستگاه انواع ماشین‌آلات عمرانی و خدماتی متناسب با وظایف دهیاری‌ها و ویژگی‌های مناطق روستایی به دهیاری‌های کشور واگذار شده است. که از این تعداد، 4163 دستگاه مربوط به دولت یازدهم و دوازدهم بوده است.
وی افزود: با راه‌اندازی دهیاری در روستاهای کشور، جمع‌آوری پسماند هم اکنون در 29 هزار روستای کشور انجام می‌شود و حدود 80 درصد روستاهای دارای دهیاری، تحت پوشش سیستم مدیریت پسماند قرار دارند.
وی  در زمینه اقدامات دهیاری‌ها در خصوص توسعه فضای سبز روستایی اظهار کرد: از ابتدای تأسیس نهاد دهیاری تاکنون 6659 بوستان چند منظوره روستایی در روستاهای کشور توسط دهیاری‌ها ایجاد و به بهره‌برداری رسیده‌است.
جمالی نژاد افزود: کمک به ارتقای سطح آتش‌نشانی و امور ایمنی در روستاها در اولویت کاری سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور بوده و تاکنون 893 پایگاه آتش‌نشانی براساس شاخص‌های مرکزیت و پوشش حداکثری در روستاهای بزرگ کشور ایجاد شده است که هر پایگاه چندین روستا را تحت پوشش خدمات خود قرار می دهد.
وی همچنین با اشاره به محدود بودن کمک های دولتی تاکید نمود: ضرورت دارد دهیاران با ارتقای دانش و بینش خود به ویژه در حوزه کارآفرینی و فن‌آفرینی و خلق ثروت از قابلیت‌ها و ظرفیت‌های محلی- ملی، برای تحقق توسعه، عمران و آبادانی بیش از پیش مناطق روستایی گامهای اساسی بردارند.
جمالی نژاد در زمینه ترویج کارآفرینی در مناطق روستایی اظهار کرد: با توجه به ضرورت و اهمیت رونق اقتصادی و اشتغال روستایی، اقداماتی همچون؛ کمک به تغییر رویکرد متولیان مدیریت روستایی در سطوح مختلف از طریق برگزاری نشست‌ها و کارگاه‌های آموزشی مختلف به صورت مستمر و براساس برنامه مدون انجام گرفته و این اقدامات ادامه دارد.
وی تهیه بانک اطلاعاتی طرح‌های کارآفرینی، خلاقانه و نوآورانه در مناطق روستایی کشور شامل شناسایی حدود سه هزار طرح کارآفرینانه و خلاقانه در عرصه‌های روستایی و انتشار طرح‌های کارآفرینی منتخب در قالب دو جلد کتاب با عنوان کارآفرینان برتر روستایی ایران را دیگر اقدام این موضوع برشمرد.
وی در خصوص پرداخت تسهیلات ارزان‌قیمت به طرح‌های درآمدزای دهیاری‌ها گفت:  طی دو سال گذشته در قالب پرداخت تسهیلات بانکی به 656 طرح درآمدزای دهیاری‌ها، اعتباری بالغ بر 213 میلیارد تومان تخصیص یافته است که منجر به ایجاد درآمد پایدار برای دهیاری‌ها و فراهم شدن زمینه اشتغال 1670 نفر در روستاهای کشور شده است و این اقدام همچنان در حال انجام می باشد.
جمالی نژاد پس از این همایش همچنین از روستای کنگ بازدید نمود. روستای کنگ در انتهای جاده طرقبه و در پای کوه‌های بینالود قرار دارد. این روستا با قدمتی بیش  از هزار سال مقصدی برای گردشگران محسوب می‌شود.


اخبار قديمي تر
دفترمقام معظم رهبری پایگاه اطلاع رسانی دولت سازمان شهرداری ها و دهیاریهای کشور دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری اساسنامه شرکت تعاونیها بانک اطلاعات روستاهای کشور
 آمار بازديد
امروز:161
ديروز:249
هفته قبل:1885
ماه قبل:8362
بيشترين بازديد:591
در:1395/08/04
كل بازديدها:802863
خانه  |   اتحادیه  |   آلبوم تصاویر  |   نشریه  |   دانلود  |   تماس با ما
کلیه حقوق این سایت متعلق به اتحادیه تعاونی های دهیاری های استان خراسان رضوی می باشد.
1393
^