آخرین اخبار و مطالب
لینک ها
1398/06/24 - 18:00
نشست هم اندیشی

به گزارش روابط عمومی  سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، سعیدرضا جندقیان در این نشست طی سخنانی گفت: هم اکنون حدود 900 شرکت تعاونی دهیاری در کشور در حال فعالیت هستند که حدود 21 هزار دهیاری، یعنی معادل 56 درصد دهیاری های کشور، عضو آنها هستند و این تعاونی ها تاکنون بیش از 10 هزار شغل در مناطق روستایی ایجاد کرده اند.
وی در ادامه حوزه کاری این شرکتها را در چهار موضوع فنی و عمرانی، خدماتی و گردشگری، فناوری اطلاعات و تولیدی و اقتصادی عنوان نمود و توضیح داد: برای مثال حدود 50درصد مدیریت پسماندهای روستایی توسط شرکت های تعاونی دهیاری ها انجام می شود و بیش از یک هزار دستگاه ماشین آلات عمرانی و خدماتی دهیاری ها در اختیار آنهاست.
جندقیان با اشاره به اینکه راه اندازی شرکت های تعاونی دهیاری ها گامی در زمینه تحول در رویکردها نسبت به روستاها، ایجاد درآمد پایدار برای روستاییان و تمرکززدایی در این عرصه محسوب می‌شود، تصریح کرد: اقدامات شرکت های تعاونی دهیاری ها حدود 10 میلیون نفر از روستاییان کشور را تحت تاثیر قرار داده است.
معاون اموردهیاریهای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در ادامه برخی اقدامات این سازمان در زمینه حمایت از شرکت های تعاونی دهیاری ها را ذکر نمود و به آموزش و توانمندسازی، تدوین شیوه‌نامه‌ها و دستورالعمل های تخصصی حوزه کاری، شناسایی و تقدیر از نمونه های موفق و حمایت از طرح های اقتصادی و درآمدزا  اشاره نمود.
وی اضافه کرد: طی یکسال اخیر به61 طرح درآمدزای شرکت های تعاونی دهیاری‌ها تسهیلاتی بالغ‌بر 560 میلیارد ریال تعلق گرفته که زمینة اشتغال 331 نفر را فراهم آورده است.
وی در ادامه بر رعایت قوانین و مقررات و شفافیت عملکرد شرکت های تعاونی دهیاری ها و هزینه کرد منابع مالی آنها براساس بودجه مصوب و همچنین بهره گیری این شرکت ها از ظرفیت دانشگاه ها و مراکز علمی، پژوهشی و فناوری های نوین تاکید نمود.
وی همچنین بر حضور موثر شرکت های تعاونی دهیاری ها در نمایشگاه های شهرستانی توانمندی های روستایی و بهره گیری آنها از ظرفیت های این رویداد  تاکید نمود.
جندقیان، راه اندازی سامانه تعاونی دهیاریها، کمک به ایجاد و توسعه استارتاپ های روستایی و طرح های درآمدزای دهیاریها، شناسایی ظرفیتهای توسعه روستاها و اجرای طرح های اقتصادی و حمایت از ایجاد شبکه عرضه و تبادل محصولات و تولیدات روستا را از برنامه های در دست اقدام سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور به منظور حمایت از شرکت های تعاونی دهیاری ها برشمرد.
در ادامه دکتر ناطقی مدیرکل دفتر تعاونی های خدماتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی طی سخنانی بر حرکت شرکت های تعاونی دهیاری ها در مسر تحول روستاها، قانونگرایی و شفافیت مالی تاکید نمود و از آمادگی این وزارتخانه برای اجرای برنامه های مختلف به منظور توانمندسازی این شرکت ها با همکاری سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور خبر داد.
وی اضافه کرد: آماده همکاری در برگزاری جشنواره ها و نشست های ملی و کارگاه های آموزشی تخصصی برای شرکت های تعاونی دهیاری ها در همکاری با سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور می باشیم.
مدیرکل دفتر تعاونی های خدماتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین بر توجه شرکت های تعاونی دهیاری ها به مقوله کارآفرینی سازمانی و حضور موثر آنها در بازارهای مجازی برای فروش مطلوب تولیدات روستا و برنامه ریزی برای حضور استارتاپ ها در روستاها تاکید نمود.
در این نشست تعدادی از مدیران‌عامل اتحادیه و تعاونی‌های دهیاری‌های کشور تجربیات و دستاوردهای موفق خود را در زمینه های ایجاد درآمد پایدار، تولید و فرآوری محصولات روستایی، برندسازی تولیدات، طراحی و راه‌اندازی سامانه های مرتبط با تعاونی دهیاری ها ارائه نمودند.
همچنین پیشنهادهایی درخصوص اجرای دوره‌ها و کارگاه های آموزشی، تشکیل اتاق فکر، اصلاح قوانین ومقررات، برگزاری جلسات ملی و منطقه‌ای برای انتقال تجربیات از سوی حاضرین ارائه شد.


اخبار قديمي تر
دفترمقام معظم رهبری پایگاه اطلاع رسانی دولت سازمان شهرداری ها و دهیاریهای کشور دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری اساسنامه شرکت تعاونیها بانک اطلاعات روستاهای کشور
 آمار بازديد
امروز:85
ديروز:123
هفته قبل:971
ماه قبل:4631
بيشترين بازديد:591
در:1395/08/04
كل بازديدها:826035
خانه  |   اتحادیه  |   آلبوم تصاویر  |   نشریه  |   دانلود  |   تماس با ما
کلیه حقوق این سایت متعلق به اتحادیه تعاونی های دهیاری های استان خراسان رضوی می باشد.
1393
^