آخرین اخبار و مطالب
لینک ها
1397/05/23 - 10:01
همایش نقش تعاونی دهیاریها در توسعه روستایی

به گزارش روابط عمومي سازمان شهرداريها و دهياري هاي كشور، دكتر جندقيان معاون امور دهياري هاي سازمان شهرداري‌ها و دهياري ها به عنوان رييس كارگروه تخصصي اين همايش طي سخناني ضمن تقدير و تشكر از فعاليت 896 شركت تعاوني دهياري در توسعه روستايي كشور اظهار كرد: در اين همايش سعي بر اين است تا بتوانيم با هم افزايي و هم انديشي و تقريب ديدگاه ها نقش تعاوني هاي دهياري در آينده پررنگ تر شود و گام هايي كه باي تحقق اين منظور در نظر داريم را تشريح نماييم.

وي افزود: البته آنچه كه مطلوب است اين است كه ما بتوانيم در آينده نزديك تعداد تعاوني هاي دهياري ها را با حمايت ها قانوني و آموزش هاي لازم و تشويق روستاييان، افزايش دهيم.

معاون امور دهياري هاي سازمان شهرداريها و دهياري هاي كشور در تشريح مفهوم تعاوني هاي دهياري گفت: تعاون سيستم اجتماعي است كه با گردهم آمدن مردم روستايي براي رسيدن به هدف هايشان تلاش كنند.

وي در ادامه افزود: انتظار مي رود كه دهياران و تعاوني هاي دهياري ها از ظرفيت موجود علمي در بدنه جامعه علمي و دانشگاهي غافل نشوند و با بهره مندي از دانش روز امكان بهره برداري و شناخت منابع تامين مالي موجود در حوزه جغرافيايي خود را شناسايي و بالفعل تبديل نمايند.

جندقيان افزود: پنج كار را در نظر داريم براي شركت هاي تعاوني دهياري انجام دهيم، كه صدور مجوز براي فعاليتهاي هماهنگي بين دستگاهي براي شركتهاي تعاوني، پرداخت تسهيلات به ميزان لازم جهت انجام پروژه هاي مدنظر، تشويق به جلب مشاركت بخش خصوصي و ارتقاء سطح مشاركت مردمي در انجام فعاليت هاي توسعه روستايي از عناوين ان است.

معاون امور دهياريهاي سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور افزود: تلاش ما بر اين است كه تعاوني هاي دهياري ها سطح دانش خود را در خصوص دانش تامين منابع مالي افزايش دهند و بعنوان مجموعه اي دانش افزا همگام با علم روز فعاليت نمايند.

همچنين انوشیروان محسنی بندپی سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی طي سخناني گفت: با اینکه تعاونی ها نقش بالایی در اشتغالزایی بخش شهری و روستایی برعهده دارند اما برخی بی تفاوتی نسبت به آنها، سبب مهاجرت روستاییان شده است.

وي افزود: ما سیاست گذاران، ظرفیت تعاونی ها را چندان نشناخته و از آن استفاده نکرده ایم.

وی اظهار كرد: در شرایطی که جمعیت روستاها کاهش قابل توجهی یافته است، می توان با برقراری پیوند بین دهیاری ها و تعاونی ها و نیز بهره گیری از ظرفیت اشتغالزایی بانوان در بخش تولید موادغذایی، در روستاها شغل ایجاد کرد.

محسنی بندپی اشتغال از اولویت های دولت دانست و افزود: با اجرای طرح تامین مالی زنجیره ای خرد در بهزیستی، توانستیم برای 47 هزار نفر از بانوان شغل ایجاد کنیم.

وی گفت: اگر تا پایان سال از توان دهیاری ها و تعاونی هاي دهياري ها استفاده کنیم، بخش عمده ای از مهاجرت روستاییان به شهرها کاهش می یابد.

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: همه بسترهای اشتغال در روستاها وجود دارد و می توان از این ظرفیت بالقوه استفاده کرد.

سیدحمید کلانتری معاون تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم طي سخناني در اين همايش گفت: در بحث اشتغال روستایی تعاونی‌های دهیاری می‌تواند بسیار موثر باشند.

وی با بیان اینکه تعاونی‌های روستایی می‌توانند در گسترش صنایع دستی، پرورش ماهی و بوم‌گردی بسیار موثر باشند، گفت: می‌توانیم از این ظرفیت‌ها بیش از اینها استفاده کنیم و افراد خوش‌فکر را دعوت کنیم و در اداره تعاونی‌ها مشارکت کنند. تعاونی‌های دهیاری‌ها باید آموزش توسعه ببینند و نیاز به آنها را آموزش دهیم.

وی افزود: در بحث اشتغال روستایی می‌توانیم از طریق تعاونی‌ها کمک‌های موثری را ارائه کنیم. مثلا می‌توانیم وام‌هایی با کارمزد 4درصد، 5درصد و 6 درصد به آنها پرداخت کنیم تا بتوانیم با تامین مالی آنها زمینه گسترش آنها را در سراسر کشور فراهم کنیم.

وی با بیان اینکه ماده 26 برنامه ششم توسعه واگذاری بخش دولتی اقتصاد به تعاونی‌ها و بخش خصوصی تاکید کرده است، گفت: بیش از 70 تا 80 هزار پروژه عمرانی وجود دارد که می‌توانیم آنها را به تعاونی‌های دهیاری‌ها واگذار کنیم.

کلانتری افزود: تعاونی های دهیاری‌ها می‌توانند در کارهای مختلفي. مشارکت داشته باشند. در این میان وزارت کشور حامی تعاونی‌های دهیاری است. فرمانداری‌ها هم باید اصلی‌ترین حامیان تعاونی‌ها باشند.

شايان ذكر است همچنين در اين همايش معاون امور اشتغال و كارآفريني وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي، مديرعامل پست بانك، مديرعامل بانك توسعه تعاون، مديرعامل صندوق بيمه روستاييان و عشاير و مديرعامل صندوق ضمانت سرمايه گذاري تعاون نيز سخناني بيان نمودند.

درحاشيه اين همايش، تفاهم نامه همكاري هاي مشترك معاونت وزارت تعاون كار و رفاه اجتماعي و صندوق بيمه روستاييان و عشاير از سوي دكتر كلانتري و دكتر واعظ مهدوي امضاء شد.

گفتني است در پايان اين همايش، 31 تعاوني دهياري برتر و منتخب از سراسر كشور معرفي و با اهدا لوح تقدير از آنها تجليل شد.


اخبار قديمي تر
دفترمقام معظم رهبری پایگاه اطلاع رسانی دولت سازمان شهرداری ها و دهیاریهای کشور دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری اساسنامه شرکت تعاونیها بانک اطلاعات روستاهای کشور
 آمار بازديد
امروز:150
ديروز:298
هفته قبل:2010
ماه قبل:7905
بيشترين بازديد:591
در:1395/08/04
كل بازديدها:703013
خانه  |   اتحادیه  |   آلبوم تصاویر  |   نشریه  |   دانلود  |   تماس با ما
کلیه حقوق این سایت متعلق به اتحادیه تعاونی های دهیاری های استان خراسان رضوی می باشد.
1393
^