آخرین اخبار و مطالب
لینک ها
1397/10/04 - 19:34
درجه‌بندي

به گزارش روابط عمومي سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور، اسمعيل زيارتي نصرآبادي ضمن بيان خبر فوق، درجه‌بندي دهياري‌ها را عامل مهمي در ساماندهي و نظام‌بخشي دهياري‌ها عنوان نمود كه مي‌تواند نحوه فعاليت دهياري‌ها، نحوه جذب نيرو، شاخصه‌هاي انتخاب دهيار، ساختار سازماني و تشكيلاتي اين نهاد، نحوه توزيع منابع و اعتبارات و . . . را نظام بخشد.

وي افزود: به استناد ماده (3) اساسنامه، تشکیلات و سازمان دهیاری ها و همچنين ماده (48) مكرر آيين‌نامه اجرايي تشكيلات، انتخابات داخلي و امور مالي شوراهاي اسلامي روستا و نحوه انتخاب دهيار، وزرات كشور موظف است هر دهياري را بر اساس سه شاخص جمعيت، وسعت و درآمد از درجه يك تا شش، درجه‌بندی نمايد.

زيارتي اضافه كرد: هر یک از اين شاخص‌‌ها در پنج طبقه دسته‌بندی و به ترتیب از کوچک به بزرگ امتیاز دریافت خواهندکرد و مجموع کل امتیازات هر دهیاری، تعیین‌کننده درجه آن دهیاری خواهد بود.

وي همچنين درخصوص زمان درجه‌بندي هر دهياري گفت: هم زمان با صدور مجوز تأسیس دهیاری، به صورت موقت درجه آن دهیاری با تشخیص و تأیید استانداری ذی‌ربط یک یا دو تعیین می‌شود و دو سال پس از آغاز به کار دهیاری و ارايه تفریغ بودجه، درجه آن دهیاری تعیین خواهد شد.

مديركل دفتر برنامه‌ريزي و مديريت توسعه روستايي سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور در ادامه اظهار كرد: درجه‌بندي دهياري‌ها از سال 1386 بر اساس دستورالعمل درجه‌بندي دهياري‌ها آغاز و تاكنون 24 هزارو 532 دهياري از مجموع 37 هزارو 45 دهياري فعال در كشور درجه‌بندي شده‌اند كه بيش از 66درصد از دهياري‌هاي كل كشور را شامل مي‌شود.

زيارتي اضافه كرد: با توجه به اينكه هر دهياري از درجه يك تا شش درجه‌بندی مي‌شود، 47درصد از دهياري‌ها داراي درجه يك، 27درصد داراي درجه دو، 12.5درصد داراي درجه سه، 7.5درصد داراي درجه چهار، 5.5درصد داراي درجه پنج و نيم درصد داراي درجه شش مي‌باشند.

وي همچنين توضيح داد: با توجه به اينكه تعيين درجه دهياري از سوي سازمان شهرداري‌هاي و دهياري‌هاي كشور، دو سال پس از آغاز به کار دهیاری و ارايه تفریغ بودجه آن دهياري مي‌باشد،‌ بيش از 90درصد از دهياري‌هاي 15 استان كشور درجه‌بندي شده‌اند كه در اين ميان تمامي دهياري‌هاي استان‌هاي آذربايجان شرقي، يزد، خراسان شمالي و مركزي تعيين درجه‌ شده‌اند.

وي در خاتمه ابراز اميدواري نمود كه با احصا و ارسال اطلاعات ساير دهياري‌هاي مشمول توسط دفاتر امور روستايي و شوراهاي استانداري‌ها، تمامي دهياري‌هاي كشور در آينده نزديك درجه‌بندي شوند.


اخبار قديمي تر
دفترمقام معظم رهبری پایگاه اطلاع رسانی دولت سازمان شهرداری ها و دهیاریهای کشور دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری اساسنامه شرکت تعاونیها بانک اطلاعات روستاهای کشور
 آمار بازديد
امروز:233
ديروز:200
هفته قبل:1825
ماه قبل:7194
بيشترين بازديد:591
در:1395/08/04
كل بازديدها:775825
خانه  |   اتحادیه  |   آلبوم تصاویر  |   نشریه  |   دانلود  |   تماس با ما
کلیه حقوق این سایت متعلق به اتحادیه تعاونی های دهیاری های استان خراسان رضوی می باشد.
1393
^