آخرین اخبار و مطالب
لینک ها
1397/11/14 - 08:36
ی سکونتگاه های روستایی

دکتر سعیدرضا جندقیان، معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در این پنل عنوان کرد: حدود 92 درصد جمعیت روستاهای کشور را دهیاری ها مدیریت می کنند که نزدیک بین 10 تا 12 درصد این روستاها در حریم شهرها هستند و اتفاقا پرونده های تخلفاتی در کمیسیون های 99 و 100 از همین روستاهای حریم هستند.
وی با بیان اینکه در کشور حدود 62 هزار واحد سکونتگاهی روستایی داریم، افزود: 38 هزار روستا بالای 20 خانوار، 37 هزار و 90 دهیاری و 35 هزار دهیار داریم.
جندقیان ادامه داد: تمام مهاجرت هایی که به روستاهای حریم و حاشیه شهرها شکل می گیرد کاملا با رویه است چرا که کسانیکه توانمندتر هستند به دنبال داشتن فرصتها و خدمات بهتر آموزشی، بهداشتی و اقتصادی مهاجرت می کنند .
وی گفت: با شرایط موجود و رشد حاشیه نشینی پیش بینی می شود در 20 سال آینده واحدی به نام روستا نخواهیم داشت.
جندقیان با بیان اینکه 46 درصد تولید ناخالص ملی در اختیار 8 کلانشهر ایران است و این یعنی عدم توازن، تصریح کرد: عدم انسجام و ساختار به دلیل فقدان قانون کافی و نظارت بر قانون های موجود صورت گرفته است.
معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور گفت: روستاهای حریم مشهد باید به شهر ملحق شوند و طبق ایده کارشناسی تعداد دهیاری در کشور باید کاهش یابد و دهیاران پاره وقت به دهیاران تمام وقت تبدیل شوند.
وی با تشکر از تهیه دانشنامه روستاهای حریم مشهد توسط شهرداری گفت: تهیه دانشنامه روستاهای حریم مشهد کار بسیار ارزنده ای است که می تواند مقیاس مناسبی برای شهرهای دیگر باشد.
شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری مشهد در این پنل تخصصی با بیان اینکه رویکرد حریم کلانشهرهای مختلف، رویکرد پیچیده ای است، گفت: سال گذشته طرح جامع مشهد مصوب شد و حریم مشهد از 30 هزار هکتار در ساختار قبلی به 86 هزار هکتار در طرح جامع تعریف شده است.
وی افزود: در گام اول شناخت و اطلاعات کافی از حریم مشهد نداشتیم و برداشت نقشه و عکس های هوایی و جمع آوری اطلاعات را شروع کردیم و تهیه دانش نامه از روستاهای حریم را در دستور کار قرار دادیم.
آل شیخ تعداد روستاهای حریم مشهد را 138 روستا عنوان کرد که 124 روستا دارای سکنه و مابقی فاقد سکنه هستد و خاطرنشان کرد: پس از تهیه نقشه ها و اطلاعات از تمامی روستاهای حریم مشهد، دانشنامه روستاهای حریم آماده شده است که علاوه بر کتاب، برروی فضای باز اینترنت قرار می دهیم که قابلیت تکمیل و توسعه را خواهد داشت.
وی با بیان اینکه مهمترین چالش عمومی روستاهای کشور، پویا نبودن ساختار اقتصادی روستاهاست، افزود: تفاوت عمده روستاهای حریم و غیرحریم در وضعیت تعامل آنها با شهرهاست که در آینده آنها تاثیرگذار خواهد بود و باید ضوابط و مقررات روستاها به صورتی شکل بگیرد که با شهر انطباق داشته باشند.
معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد اظهار داشت: باید رویکرد های مختلفی اعم از رویکردهای مبتنی بر توسعه گردشگری روستایی، صنعتگری روستایی و خدمات تفریحی روستایی داشته باشیم تا اقتصاد پایدار در روستا تعریف شود.

حیدر خوش نیت، سرپرست معاونت استانداری و فرمانداری مشهد نیز در این پنل تخصصی عدم مدیریت صحیح و عقب ماندن از نیاز مردم را دلیل اصلی دچار شدن به مشکلات حریم شهر دانست.
وی به یک میلیون و 280 هزار نفر حاشیه نشین شهر مشهد اشاره کرد و گفت: باید برای رفع مشکلات به دنبال کار عالمانه باشیم و نگاه به حل مشکل کل شهر داشته باشیم؛ همچنین ذهنیت بخشی نگری را فراموش کنیم و براساس مبنا تصمیم بگیریم.
خوش نیت افزود: وقتی در طرح هادی نسخه ای که برای روستاهای دورافتاده از شهر را برای روستاهای حریم اجرا می کنند، خروجی همان آلونک های شکل گرفته حاشیه شهر می شود.
وی اظهار امیدواری کرد که خروجی این پنل های تخصصی، مشارکت هرچه بیشتر براساس نیاز اجتناب ناپذیر باشد.


اخبار قديمي تر
دفترمقام معظم رهبری پایگاه اطلاع رسانی دولت سازمان شهرداری ها و دهیاریهای کشور دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری اساسنامه شرکت تعاونیها بانک اطلاعات روستاهای کشور
 آمار بازديد
امروز:228
ديروز:200
هفته قبل:1820
ماه قبل:7189
بيشترين بازديد:591
در:1395/08/04
كل بازديدها:775820
خانه  |   اتحادیه  |   آلبوم تصاویر  |   نشریه  |   دانلود  |   تماس با ما
کلیه حقوق این سایت متعلق به اتحادیه تعاونی های دهیاری های استان خراسان رضوی می باشد.
1393
^